ACTITUD ESPORTIVA, RESPECTE i RECONEIXEMENT


12/03/2017 Equip karate Sóller: Pau Rullan (coach), Aina Bujosa, Cristian Garcia, Andreu Arenas, Sebastià Mullor, Josep Roman, Tomeu Cifre (coach), Bàrbara Cifre i Adrià Abad

Una mostra del missatge que promovem en el nostre Club:

En els origens de les Arts marcials no hi tenia cabuda la competició, precisament perquè el concepte “DO” (camí) i la filosofia oriental divergeix en els seus paràmetres. Però era inevitable que es definís el caire esportiu/competitiu en aquestes disciplines tan completes: en primer lloc va començar el Judo amb campionats al Japó, per tot d’una esdevenir un esport internacional i posteriorment olímpic. Per descomptat, el Karate i la resta d’Arts Marcials no es varen quedar endarrere i va ser un factor important en la seva expansió i en el seu desenvolupament.

Amb el temps, s’ha pogut confirmar  la competició ha resultat molt eficaç per a l’evolució de les diverses disciplines, un revulsiu que obliga a polir i perfeccionar la tècnica constantment, tot i què la competició esportiva a les Arts Marcials és opcional, una expressió més dins una amplia gama d’opcions per al practicant.

El club Karate Sóller recomana la competició?

Si t’ho estàs plantejant i ens demanes consell: la nostra recomanació és conèixer la competició, sí, sempre és positiu ampliar l’horitzó i sumar experiències.Amb el convenciment que és una via d’aprenentage, i un valuós complement d’entrenament per als que preparen les proves de nivell de cinturó negre.

Per una altra banda, no oblideu que, sense cap dubte, es pot ser un artista marcial complet sense competir:

  • el Karate, que el pot practicar tothom, a qualsevol edat, reporta múltiples beneficis: millora de la coordinació, la destresa, els reflexes i les reaccions; l’equilibri, la força, la velocitat i la flexibilitat i, la filosofia marcial basada en el respecte estimula l’educació, la disciplina, afavoreix la concentració, ajuda en l’autocontrol i l’autoconfiança.
  • el Nihon Tai Jitsu com que és una disciplina de defensa personal, a més, entrena tots els recursos per aprendre la màxima efectivitat: desplaçaments, girs, precisió, projeccions, luxacions, immobilitzacions, etc.
  • el Tai Chi, amb una dinàmica totalment diferent, busca protegir i enfortir la salut, millorar la tonicitat muscular i la motricitat

Però cada una d’aquestes disciplines s’ha desenvolupat la seva àrea competitiva, que pot donar resposta al practicant més ambiciós i és sens dubte un camí d’autosuperació.

En el Karate Sóller, entenem que el competidor ha de complir dues condicions, iguals en importància:

UNA. entendre la màxima: “Abans de voler vèncer als demés, un ha de vèncer-se a sí mateix

Per entendre això, hem de saber que:

1. Per enfrontar-se a un adversari el competidor o competidora ha d’entrenar molt, i molt vol dir amb duresa per millorar les qualitats físiques, més estona i amb força (cosa que significa vèncer el cansament, no deixar els entrenaments per qualsevol excusa i, moltes vegades, renunciar o endarrerir altres plans que sorgeixen amb els amics i prioritzar la pràctica), això és el necessari per “vèncer als demès

2. I entrenar molt i bé és “vèncer-se a sí mateix”: vèncer la peresa, el cansament, el desencís, resistir la pressió… i ser cada dia millor.

Indubtablement, el campió marcial ha seguit aquesta màxima, ha tengut les seves batalles internes, els seus moments bons i dolents, les seves renúncies i ha sabut donar prioritat als seus entrenaments.

Vèncer-se a sí mateix es voler aprende la tècnica amb la màxima exactitut i no deixar res a l’atzar, és escoltar i seguir les indicacions del mestre sense discutir el perquè, és ser puntual i constant, arribar el primer i partir el darrer, continuar quan ja et sents esgotat/esgotada i adonar-se que s’ha de treballar al 100% en cada entrenament.

DUES: l’altra condició indispensable, és «gaudir del que fas«

Assaborir  cada passa feta, cada avanç, cada experiència. Amb la resolució d’aprendre de les errades sense defallir i gaudir de les victòries sense adormir-se en l’èxit.

En la competició, el/la  karateka es trobarà una estructura organitzativa, unes normes fixades arran de molts anys d’experiència, un panell arbitral que fa feina voluntàriament per a la promoció del Karate, uns adversaris que també es preparen i dediquen temps i esforç per guanyar, tècniques i tàctiques, noblesa i/o picaresca, experiències positives i “poalades d’aigua freda”, etc. I tot aquest engranatge s’ha de respectar des del principi al final, s’ha d’aprendre a jugar i cercar adaptar-se a l’àmbit per dominar-lo i trionfar!

Cosa que no és fàcil: s’han d’assumir les indicacions de l’entrenador gairebé cegament, responent amb esforç, encara que s’escapin a la nostra comprensió. S’han d’acceptar les decisions arbitrals/organitzatives encara que, de vegades, ens creiem que hi sortim perjudicats (quan el vent bufa a favor ningú piula!), s’ha de saber combinar ambició i modestia; s’ha de demostrar seguretat i lluita però també saber reconèixer els propis punts dèbils per superar-los; s’ha de trobar la força en la derrota i la humiltat en la victòria… i més!

Per acabar, recorda: En el nostre Club, l’opció de competir és personal de cada practicant, perquè el Karate és molt ric i complex i es pot desenvolupar per moltes vies:

  • La competició és una experiència que exigeix constància i esforç i que pot enriquir i reforçar el caràcter, és recomanable pels esperits més competitius sempre que estiguin disposats a tenir-hi una dedicació extra. Comptareu amb el nostre suport!
  • Per una altra banda, ser un/una karateka complet/a sense ser competidor també és una opció, igual de bona. Perquè es pot desenvolupar perfectament la pràctica des de l’òptica més tradicional, amb tots els seus caires. (Això sí, les proves de nivell també conformen un exercici d’autocontrol i determinació, obligant a superar “empegueiments i pors escèniques”)

jirafa-imagen-animada-0078

Deja una respuesta

Introduce tus datos o haz clic en un icono para iniciar sesión:

Logo de WordPress.com

Estás comentando usando tu cuenta de WordPress.com. Salir /  Cambiar )

Imagen de Twitter

Estás comentando usando tu cuenta de Twitter. Salir /  Cambiar )

Foto de Facebook

Estás comentando usando tu cuenta de Facebook. Salir /  Cambiar )

Conectando a %s